NEDEN ÜYELİK ?

Üye Numarası :

Sigorta Rehberi (SSS)

Kasko
Konut
Sağlık
İşyeri
Kasko Sigortası
Bir hasar durumunda hangi servise gitmeliyim?
Anlaşmalıya. Bırakın kaskonuz anlaşmalı servisi uzmanlığını konuştursun hasar işlemlerini sizin yerinize, çabucak halletsin. Elinizi cebinize atmadan, aklınız aracınızda kalmadan. Acentenizi ya da 444 0 350′yi arayın, sizi anlaşmalı servise yönlendirsin.
“ANADOLU HİZMET” VE HASAR İŞLEMLERİ HATTI: 444 0 350
 Sigorta şirketleri her türlü hasarı koşulsuz mu karşılar?
 Hayır. Mesela, poliçeniz elinizde ama peşinatı yatırmamışsınız. Ya bir kaza olursa? Sigorta güvenceniz başlamaz, hasarınız karşılanmaz.
Kasko değerimi yükseltmem lehime mi?
 Hayır. Mesela aracınız çalındı ya da tam hasara uğradı… Sigorta şirketiniz tazminat olarak size aracınızın o günkü piyasa değerini öder. Lüzumsuz yere fazladan prim ödemeyin.
 Arabamın altını vurdum. Hemen durmalı mıyım?
 Kesinlikle. Emniyetli bir şekilde aracınızı durdurup yağ kaçağı olup olmadığını kontrol etmeden yola devam etmeyin. Hasar varsa sigortanızın size verdiği yardım numarasını arayın. (Anadolu Sigortalı’ysanız 444 0 350) Unutmayın, hasarı büyütmeyecek tedbirleri almak sizin sorumluluğunuzdadır aksi takdirde ilave hasarlar ödenmez.
“ANADOLU HİZMET” VE HASAR İŞLEMLERİ HATTI: 444 0 350
Arabanın anahtarını çaldırdım, ya o anahtarla arabayı çalarlarsa?
 Aman dikkat. Anahtarınız ele geçirilip aracınız çalınırsa kaybınız karşılanmayabilir. Hangi durumlarda sigorta şirketinizin ödeme yapabileceğini acentenize sorarak öğrenebilirsiniz.
Arabamın kapısı çizilmiş. Yaptırırsam kaskomun hasarsızlığı bozulur mu?
 Kaskonuz Anadolu Sigorta’dansa “Anadolu Mini Onarım Hizmeti” kapsamındaki hasarlarınız “Mini Onarım” servis istasyonlarında onarılır, böylece hasarsızlığınız bozulmaz. Bitmedi. Zabıt, rapor tutturmanıza gerek kalmaz. Bitmedi. Tam 2 yıl garantili bu onarımlar için sizden artı prim ya da ücret talep edilmez. Hususi otomobiller ve hafif ticari araçlar için geçerlidir. Kaporta göçükleri, anahtar çiziği, kapı vuruğu, tampon sıyrığı, döşeme yanığı, yırtık ve çizikler, ön cam kırıkları, 10 cm’ye kadar çatlaklar, plastik tampon tamiri…
Alkollü araç kullanmayın.
Kendinizin, diğer insanların güvenliği ve sigorta haklarınızın korunması için alkollü araç kullanmamalısınız.
Konut Sigortası
Benim yüzümden alt katı su bassa sigortam öder mi?
 Öder tabii. Ama poliçenizi iyi okuyun. Yeter ki bu teminat, küçük bir fiyat farkıyla konut sigortası kapsamına eklenmiş olsun.
Kapkaç sigortası yaptırmalı mı?
 Tabii ki. Ama konut sigortanız varsa poliçenizi bir kontrol edin. Çünkü bu teminatı, zamanında küçük bir fiyat farkı ödeyerek poliçenize eklemiş olabilirsiniz.
DASK yaptırdım her şey tamam mı?
 Hayır. Zorunlu Deprem Sigortasındaki deprem teminatı tek başına yeterli değildir. Sigorta şirketleri depreme karşı, konutunuzun zorunlu sigorta teminatının üzerinde kalan kısmını sigortalar. Bir hasar durumunda, eksiksiz ödeme almak için, zorunlu deprem sigortası ile birlikte, mutlaka konut sigortası da yaptırın.
DASK evdeki eşyalarımı sigortalar mı?
Hayır. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), bir deprem sonrasında sadece binaya gelecek zararları karşılar. Eşyalarınıza gelecek zararları karşılamaz. Evinizin yanı sıra eşyalarınızı da güvence altına almak için mutlaka deprem teminatı olan bir konut sigortası yaptırın. Konut poliçesi yaptırırken ihtiyaçlarınıza en uygun çözümün yaratılabilmesi için acentenize soru sormaktan çekinmeyin.
 Deprem sigortası size yeni bir arsa almaz.
Tüm konut sigortaları ve Zorunlu Deprem Sigortasının içerdiği deprem teminatı; arsanızı değil, üzerine inşa edilen konutun yeniden yapım değerini sigortalar. Yani deprem sigortası size yeni bir arsa değil, aynı arsa üzerinde yeni bir ev yapmanız için gereken bedeli öder.
Kiracıya konut sigortası olur mu?
Tabii ki. Konut Sigortası yaptırın. Eşyalarınızı güvence altına alın hem de kiracı olduğunuz eve ya da komşularınıza istemeden verdiğiniz zararları poliçenizin şartları dahilinde sizin yerinize sigorta şirketiniz ödesin.
Kiracıya deprem sigortası olur mu?
Olur olur. Konut sigortanıza deprem teminatı ekletin. Deprem ve sonrasındaki hasarlara karşı eşyalarınızı güvence altına alın. Çünkü hiçbir sigorta şirketi deprem teminatı olmadan, depremden kaynaklanan zararları ödemez.
 Konut Sigortasında Kira Kaybı Teminatı gerekli mi?
Tabii ki! Diyelim ki eviniz, konut poliçenizin teminatları kapsamındaki yangın, su basması gibi riskler yüzünden kullanılamaz hale geldi, kiracınız da bu yüzden evi boşalttı, Kira Kaybı Teminatı sayesinde kira sözleşmenizin kalan süresi boyunca, kira kaybınız poliçenizin şartları dahilinde sigorta şirketiniz tarafından karşılanır.
Konut sigortasında Kıymetli Eşya Teminatı gerekli mi?
Evet. Evinizdeki ziynet eşyaları ve nakit para için konut sigortanızda Kıymetli Eşya Teminatı olmasına dikkat edin. Eğer limitinizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, artırmak için ziynet eşyalarınızın listesi ile nakit para miktarınızı acentenize bildirin.
Emektar çamaşır makineniz bozulsa, sigorta şirketiniz yeniler mi?
Maalesef hayır. Sigorta dünyanın her yerinde sadece ani ve beklenmedik hasarları karşılar. Hiçbir sigorta şirketi evinizdeki eşyaların eskime ve kullanımından kaynaklanan hasarlarını karşılamaz.
Kapıda kalınca kimi aracağınızı biliyor musunuz?
Düşünmeyin. Bazı sigorta şirketlerinin beklenmedik durumlara karşı hizmet hatları var. Bu numarayı yanınızda bulundurun ki, olur da kapıda kaldığınızda çilingir çağırmak için sigorta şirketinizin hizmet hattını arayabilesiniz.
“ANADOLU HİZMET” VE HASAR İŞLEMLERİ HATTI: 444 0 350
Konut Sigortası yapmaları için komşularınızı uyarın.
Komşunuzdan kaynaklanan su baskını, yangın gibi hasarlarda siz hasarınızı konut sigortanızdan aldığınız anda, sigorta şirketiniz de bu hasarı komuşunuzdan karşılamak için yasal olarak harekete geçer. Komşunuza bu tür durumlarda taşıdıkları riskleri hatırlatın, konut sigortası yaptırmaları için uyarın.
Apartman ortak alanlarında olabilecek hasarları cebinizden ödemeyin.
Apartman ortak alanlarında oluşabilecek hasarları, poliçede bulunan teminatlar kapsamında, sigortanız sizin yerinize ödeyebilir. Çünkü bir çok sigorta şirketi sundukları konut poliçelerinde bina teminatına ortak alanlardaki hissenizi otomatik olarak ekler. Poliçenizi dikkatle gözden geçirin. Bu konuda komşularınızı da uyarın.
 Sağlık Sigortası
Sağlık sigortası illa pahalı mı?
Hiç olur mu! Sigorta şirketlerinin her bütçeye uygun sağlık sigortası seçenekleri vardır. Tek başınıza ya da ailenizle birlikte sigortalanma bedelini bir karşılaştırın. bazı sigorta şirketleri, aile bireylerinizle birlikte sağlık sigortası yaptırdığınızda sizden çok daha düşük prim alırlar. Bugün Türkiye’de bir ailenin yıllık sinema gideri kadar düşük primle yaptırılabilen sağlık sigortası seçenekleri bile var.
Sağlık sigortamda hayat boyu yenileme garantim var mı?
Olabilir! Hayat boyu yenileme garantinizi ne şartlarla kazanacağınızı işin başında acentenize sorun, öğrenin. Sigorta şirketi ile uzun vadeli bir ilişki size hayat boyu yenileme garantisi gibi büyük avantajlar sağlayabilir.
Hastalandıktan sonra sağlık sigortası yaptırabilir miyim?
Hayır. Bunu dünyada hiçbir sigorta şirketi kabul etmez. Ya da fazladan para ödemek zorunda kalırsınız… Sigortanızı sağlıklıyken yaptırın.
El kadar bebeğe sağlık sigortası olur mu?
Olmaz mı! Sigortanız iyi bir şirkettense olur. Hatta Anadolu Sigorta’dan ise kayıtsız şartsız hayat boyu yenileme garantisi bile olur.
Çocuğuma sağlık sigortası yaptırmak avantajlı mı?
Evet! Birçok sigorta şirketi çocuklarınıza cazip avantajlar sunabilir. Mesela Anadolu Sigorta’da 18 yaşına kadar olan çocuklarınıza sigorta yaptırdığınız anda hayat boyu yenileme garantisi kazanabilirler. Hem de hiç koşulsuz.
Hasta olduğumu bile bile sigorta şirketim sağlık poliçemi bu yılda yeniler mi?
İyi bir şirketse yeniler. Sağlık sigortası satın alırken ne şartlarla yenilenebildiğini baştan sorun, öğrenin. Ciddi harcama gerektiren hastalıklardan sonra sürpriz yaşamayın. Poliçe yenileme döneminizde poliçe bedelinizin kat kat üzerinde ek prim talep edilmeyeceğinden. ya da hastalığınızın kapsam dışı bırakılmayacağından emin olun.
Sağlık sigortamla yurtdışında tedavi olabilir miyim?
Poliçenize bir bakın. Birçok sigorta şirketi yurtdışı teminatlarını standart poilçeye dahil etmez. Poliçe satın alırken, acentenize poliçenizin yurtdışındaki tedavi giderlerinizi ya da orada hastalandığınızdaki masrafları karşılayıp karşılamadığını mutlaka sorun, öğrenin.
Her başım ağrıdığında sağlık sigortamı kullansam mı?
 Gerekliyse. Sigorta şirketleri yenileme zamanı geldiğinde, tedavi giderlerinize bakar ve belli oranları aşarsa yenilemede ek prim uygular. Sağlık poliçenizi gerekmedikçe kullanmayın ki poliçe yenileme döneminde ek prim ödemek zorunda kalmayın.
Anlaşmasız sağlık kurumuna gitsem sağlık sigortam öder mi?
Tabii ki. İyi hizmet veren sigorta şirketlerinin anlaşmalı kurumları yeterlidir. Buna rağmen anlaşmalı olmayan bir yere gitmek isterseniz, önce kendiniz ödeme yapar sonra bu giderleri poliçenizin limitleri ve şartları dahilinde sigorta şirketinizden geri alırsınız.
 Özel sağlık sigortası poliçenizi iyi okuyun. Çocuk sahibi olma kararı vermeden önce sigortanızın koşullarını öğrenin.
Özel sağlık sigortaları doğum masraflarını, poliçe düzenledikten belirli bir zaman sonra, karşılamayı taahhüt ederler. Poliçenizde doğum teminatınız varsa bu bekleme süresine dikkat etmelisiniz. Doğum teminatınızın hangi koşulda ve ne zaman geçerli olduğunu iyi öğrenmelisiniz.
Ameliyat olmadan önce sigorta şirketinizle görüşün.
Sigorta şirketleri bazı ameliyatlar için bekleme süresi uygular. Öngörülmeyen acil durumlar hariç, planladığınız ameliyat için birkaç gün önce sigorta şirketinizden mutlaka ön provizyon alın, zorda kalmayın.
Ameliyattan önce sigortanızın koşullarını öğrenin.
Diyelim ki ameliyat olmak istediğiniz sağlık kuruluşu, sigortaınızın geçerli olduğu anlaşmalı kuruluşlar arasında değil. Ya da ameliyat olmak istediğiniz doktor, anlaşmalı sağlık kuruluşunda kadrolu değil. Bu tür durumlarda sigorta şirketleri belirli oranlara göre ödeme yaparlar. Bu konuda ameliyatınızdan önce bilgi sahibi olmanız yararınızadır.
Hastaneden taburcu olurken işlemler için beklemek kader mi?
 Hayır, değil. Yatarak tedavi gördüğünüz hastaneden çıkarken bazı prosedürlerin gerçekleşmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz. Ama bu durumun önüne geçmek elinizde. Çıkış saatinize göre provizyon işlemlerinizi önceden başlatabilirsiniz.
İşyeri Sigortası
İşyeri adresim değişirse bunu sigorta şirketime bildirmeli miyim?
 Evet. Sigorta poliçeniz işyerinizi sadece poliçenizde belirtilen mevcut adreste koruma altına alır. Oluşabilecek hasarlarda sigorta şirketinizle sorun yaşamamanız için yeni adresinizi sigorta şirketinize bildirin.
 İşyerim soyuldu, faturasız malı sigortam öder mi?
Ödemez. İşyeri hırsızlıklarında sigorta şirketleri mutlaka belge ister. Envanter, demirbaş ve stok kayıtlarınızı düzgün tuttuysanız, faturalarınızı sakladıysanız, herşey kontrol altında demektir. Siz de işyerinizdeki tüm malları cihaz ve değerli eşyaları kayıt altına alın, rahat edin.
Telefon siparişiyle işyeri sigortası yaptırılır mı?
Hayır. İşyeri sigorta talebinizi telefonla vermeyin. Hazır aramışken çağırın acentenizi, işyerinizi güzelce bir görsün. Size özel detayları poliçenize yazdırın hasar anında sorun yaşamayın.
NEDEN ÜYELİK

Sitemizden haftanın 7 günü, günün 24 saati sigorta hizmetleri ve poliçe almak, poliçelerinizi takip etmek, hasar ihbarı yapmak, her türlü sorun, istek ve önerilerinizi iletmek için üye olmanızı tavsiye ederiz...


KARŞILAŞTIRMALI POLİÇE ALIMI 
Poliçenizin bitiş tarihinden önce alternatifli teklifleri karşılaştırmalı olarak inceleyerek poliçenizi anında satın alabilirsiniz.
 


ÖDÜL VE PUAN PROGRAMI
Bugüne kadar kazanmış veya kullanmış olduğunuz referans ödül ve Sigortam.net puanlarınızı anında görebilirsiniz.
 

POLİÇE TAKİBİ 
Şirketimiz aracılığı ile satın almış olduğunuz tüm poliçelerinizi görebilirsiniz.
 

POLİÇE VADESİ TAKİBİ 
Bitiş tarihinden önce alternatifli teklifleri karşılaştırmalı olarak inceleyip poliçenizi satın alabilmeniz için vadelerini hatırlatıyoruz.
 

POLİÇE DEĞİŞİKLİK İŞLEMLERİ
Poliçeniz ile ilgili teminat ve bilgi değişikliklerinizi anında ileterek hızlı ve kaliteli hizmetin devamlılığını sağlayabilirsiniz.
 

HASAR İŞLEMLERİ
Hasar işlemlerinizi takip edebilir, kısa sürede sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız :
Telefon :
Mail Adresiniz :
Konu :
Branş :
Mesajnız :
Adınız Soyadınız :
Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
T.C. Kimlik No :
Telefon :
Faks :
E-Posta :
Vade Tarihi :
Poliçe Türü :
Açıklama :
Firma Ünvanı :
Vergi Numarası :
Telefon :
Faks :
E-Posta :
Vade Tarihi :
Poliçe Türü :
Açıklama :